Kwas Alfa Liponowy
Wlewy dożylne!
Umów się na konsultację!
Tel. 22 625 03 31
Kom. 664 218 270

Kwas liponowy – organiczny związek chemiczny z grupy kwasów karboksylowych. Jest to ośmiowęglowy, nasycony kwas tłuszczowy, w którym atomy węgla 6, 7 i 8 wraz z dwoma atomami siarki tworzą pierścień ditiolowy. Po redukcji pierścienia powstaje kwas dihydroliponowy. Utleniona forma amidu kwasu liponowego (lipoamid), jako kofaktor (koenzym), bierze udział w reakcji dekarboksylacji oksydacyjnej α-ketokwasów. Uczestniczy w przemianie kwasu pirogronowego do octanu i dwutlenku węgla oraz w rozszczepianiu glicyny. Zarówno kwas liponowy jak i kwas dihydroliponowy mogą pełnić rolę w unieszkodliwianiu rodników („zmiatacze” wolnych rodników). Poza tym wykazują rolę w regeneracji zredukowanych postaci innych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i witamina E. Kwas liponowy ma zdolność chelatowania jonów metali.

Początkowo sądzono, że kwas liponowy jest witaminą i musi być dostarczany z pożywieniem. Jednak później okazało się, że może być syntetyzowany zarówno przez rośliny jak i zwierzęta, także u człowieka.

 KWAS ALFA LIPONOWY


Kwas alfa-liponowy (ALA), znany także jako kwas tiooktanowy, jest substancją podobną w charakterze do witaminy.      Jego ciekawą cechą jest rozpuszczalność w wodzie i tłuszczach, co w dużej mierze warunkuje jego działanie i zastosowanie. Jest on wytwarzany w niewielkich ilościach przez organizm oraz występuje w niektórych produktach spożywczych. W organizmie pełni dwie główne funkcje. Po pierwsze jest silnym przeciwutleniaczem zapobiegającym i niwelującym szkody powodowane przez wpływ wolnych rodników, a po drugie bierze udział w metabolizmie spożywanych pokarmów, pomagając przekształcać je w energię. Uważa się, że niewielkie ilości pochodzące z żywności oraz wytwarzane przez organizm są wystarczające dla procesów metabolicznych, jednak aby wykorzystać jego właściwości przeciwutleniające niezbędna jest suplementacja, która także jest wykorzystywana dla jego innych cech wspomagających prawidłowe funkcjonowanie niektórych procesów przebiegających w organizmie człowieka. Chociaż inne składniki odżywcze o właściwościach przeciwutleniających, jak np. witamina C czy witamina E są lepiej znane, wykazano, że kwas alfa-liponowy zwiększa ich skuteczność w organizmie potrafiąc regenerować ich właściwości antyoksydacyjne.
Neuropatia, której objawami są mrowienia, drżenia, kłucia w kończynach, jest prawdopodobnie częściowo wynikiem uszkodzenia komórek nerwowych przez wolne rodniki wskutek zwiększenia stężenia glukozy we krwi. ALA jako silny przeciwutleniacz odgrywa znaczącą rolę w ochronie komórek przed tymi uszkodzeniami, co stanowi jego dodatkowe, korzystne działanie u osób chorych na cukrzycę. U diabetyków często występuje niski poziom ALA, co zwiększa ryzyko glikacji (uszkodzenia komórek zapoczątkowanego przez glukozę). Glikacja ma miejsce, gdy białka wchodzą w reakcję z nadmiarem glukozy powodując uszkodzenia tkanek. Dostarczenie ALA do organizmu we właściwej ilości hamuje ten proces. ALA hamuje także rozwój retinopatii cukrzycowej, polepszając tym samym stan narządu wzroku w przebiegu tej choroby.Przypuszcza się, że ALA może także wywierać bezpośredni wpływ na komórki macierzyste, pobudzać je do podziału i różnicowania do normalnych komórek wątrobowych, co przyczynia się do regeneracji uszkodzonego organu. Oprócz ostrych przypadków ALA może być także stosowany w przebiegu przewlekłych chorób wątroby, takich jak np. wirusowe zapalenia wątroby. W przypadku schorzeń przewlekłych wątroby, oddziałujących także na inne narządy, pacjenci potrzebują doskonałego zmiatacza wolnych rodników, jakim jest ALA, co stanowi dodatkową korzyść z jego stosowania.
Przypuszcza się, że ALA może także wywierać bezpośredni wpływ na komórki macierzyste, pobudzać je do podziału i różnicowania do normalnych komórek wątrobowych, co przyczynia się do regeneracji uszkodzonego organu. Oprócz ostrych przypadków ALA może być także stosowany w przebiegu przewlekłych chorób wątroby, takich jak np. wirusowe zapalenia wątroby. W przypadku schorzeń przewlekłych wątroby, oddziałujących także na inne narządy, pacjenci potrzebują doskonałego zmiatacza wolnych rodników, jakim jest ALA, co stanowi dodatkową korzyść z jego stosowania.
LECZENIE
W grupie leków zalecanych w leczeniu neuropatii cukrzycowej wyróżnia się kwas alfa-liponowy, który jest stosunkowo dobrze poznany. W lecznictwie stosowany jest już od kilkudziesięciu lat pod różnymi nazwami handlowymi.
W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych głównym wskazaniem do stosowania kwasu alfa-liponowego było uszkodzenie wątroby. W tym czasie mechanizm działania tej substancji nie był dokładnie poznany, a wskazania do jej stosowania opierały się wyłącznie na obserwacjach klinicznych,niemających charakteru prób randomizowanych. Dopiero w latach dziewiędziesiątych przeprowadzono w pełni wiarygodne badania kliniczne w postaci wieloośrodkowych obserwacji opartych na grupach pacjentów poddanych randomizacji z podwójnie ślepą próbą.Badania te były prowadzone w grupach pacjentów chorych na cukrzycę powikłaną neuropatią. Wyniki jednoznacznie potwierdziły skuteczność leczenia kwasem alfa-liponowym. Według wspólnego stanowiska EASD i ADA, kwas alfa- liponowy jest jedynym lekiem zalecanym w leczeniu obwodowej neuropatii cukrzycowej. Skuteczność innych leków nie jest tak jednoznacznie potwierdzona jak działanie kwasu alfa-liponowego.
Kwas alfa-liponowy należy do kwasów karboksylowych i zawiera w swojej cząsteczce dwa atomy siarki. Odkryty został w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a wyizolowany w formie krystalicznej na początku na początku lat piećdziesiątych.    W warunkach naturalnych występuje w różnych produktach żywnościowych. W organizmie żywym, w tym również u człowieka, jest produkowany w mitochondriach komórek znajdujących się w wiel narządach,w tym przede wszystkim w wątrobie.Posiada szerokie spektrum działania biologicznego i farmakologicznego.Główne działanie antyoksydacyjne, polegające na wchodzeniu kwasu alfa-liponowego w reakcje z reaktywnymi formami tlenu. Związek ten również znacząco zmniejsza szybkość procesu glikaji białek, co ma istotne znaczenie w zapobieganiu powstaniu przewlekłym powikłaniom cukrzycy będącym konsekwencją mikroangiopatii. 
Działanie kwasu alfa liponowego jest szczególnie ważne w grupie pacjentów chorych na niewyrównaną cukrzycę z towarzyszącą otyłością i znacznego stopnia insulinoopornością. Ta grupa chorych jest szczególnie podatna na uszkodzenie wątroby spowodowane nadmiernym gromadzeniem triglicerydów w hepatocydach. W konsekwencji może dojsć w nich do poważnego uszkodzenia wątroby z marskością na tle zapalnym włącznie.Kwas alfa-liponowy przyczynia się do regeneracji zredukowanych postaci innych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i E. Kwas alfa-liponowy ma zdolność chelatowania jonów metali ciężkich,  co jest wykorzystywane w leczeniu zatruć tymi metalami. Należy się spodziewać skuteczności jego działania szczególnie w grupie pacjentów, u których z różnych przyczyn doszło do przeładowania wątroby żelazem.



Lek. Med. Abu Yasin Najwa Diabetolog Specjalista Chorób Wewnętrznych

Pani doktor z dużym doświadczeniem, serdeczna,miła, opiekuje się pacjentami cukrzycowymi. Absolwentka Akademii Medycznej        w Warszawie. Diagnozuje i leczy cukrzycę typu pierwszego i drugiego oraz stan przedcukrzycowy. Zajmuje się leczeniem                  kwasicy ketonowej, hiperglikemii, hipoglikemii, retinopatii, neuropatii cukrzycowej oraz zespołu stopy cukrzycowej.

Doctor. Med. Abu Yasin Najwa Diabetolog Specialist in Internal Medicine

A doctor with extensive experience, cordial, nice, caring for diabetic patients. A graduate of the Medical Academy in Warsaw. Diagnoses and treats type 1 and type 2 diabetes and pre-diabetes. He deals with the treatment of ketoacidosis, hyperglycemia, hypoglycemia, retinopathy, diabetic neuropathy and diabetic foot syndrome.



Neuropathy Therapy Warsaw Poland

ALPHA LIPOLIC ACID INFUSIONS

Lipoic Acid is also known as Alpha-Lipoic Acidor ALA, and Thioctic Acid. Alpha-Lipoic Acid is a powerful free radical scavenger and a potent antioxidant. Unlike many other anti-oxidants, Alpha-Lipoic Acid is both lipophilic & hydrophilic (fat-soluble and water-soluble) and evidence suggests that it may help to regenerate other well-known antioxidants such as Vitamin C, Vitamin E and also raise intracellular levels of Glutathione.
In addition to its antioxidant and free radical scavenging effects, Alpha-Lipoic Acid has demonstrated neuroprotective, cytoprotective, antihyperglycemic, anti-inflammatory and anti-viral activities.

WEIGHT LOSS & DYSLIPIDEMIA:

ALA has many actions that may result in weight loss and improved cholesterol levels, by improving glucose control, inhibiting formation of fat cells, reducing inflammation associated with fatty tissue, increasing HDL-cholesterol (“good” cholesterol) and reducing LDL-cholesterol (“bad” cholesterol).

LIVER DISEASE:

For decades, Dr. Berkson, MD, PhD has successfully treated a variety of liver disorders – such as hepatitis – using intravenous ALA. Studies have shown that therapeutic doses of IV ALA can remarkably help regenerate the liver.
Non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a condition often associated with diabetes or insulin resistance and high cholesterol. Mitochondrial dysfunction, oxidative stress and inflammation play a key role in the development of NAFLD and other fatty liver diseases. Animal studies have demonstrated some promise for the use of ALA in the treatment of fatty liver disease.Alzheimer’s disease and to aid recovery from traumatic and ischemic brain injury such as concussion and stroke.

PERIPHERAL NEUROPATHY (PN):
                                                                                                                                                                                                                     A common feature of progressive diabetes and a frequent side effect of certain chemotherapies (also known as “diabetic neuropathy” and “chemo-induced peripheral neuropathy”, respectively), PN can be a debilitating condition with significant impact on quality of life. ALA can help treat PN, especially when used a multi-modal treatment approach, but it is most effective when used prophylactically to prevent PN. At Port Moody Health, we use IV forms of ALA to help prevent neuropathy associated with chemotherapy treatment and to prevent neuropathy that can be associated with DCA treatment.


Kontakt:

Pro Health Clinic Immuno 
ul. Lwowska 10 lok.2
00-658 Warszawa
Tel. 22 625 03 31
Kom. 664 218 270
e-mail: phcbiuro@op.pl

Bądź na bieżąco

Wszelkie prawa zastrzeżone 2019.